Rodzaje umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Darmowy podgląd

Najczęściej stosowane typy umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i ich wpływ na wartość firmy pośrednika (niezależnie, czy dotyczą sprzedaży, czy też najmu)

  • Umowy bez wyłączności,
  • Umowy z wyłącznością zezwalające Pośrednikowi na reprezentowanie dwóch stron transakcji,
  • Umowy z wyłącznością i pobieraniem wynagrodzenia tylko od jednej ze stron transakcji

Umowy bez wyłączności.
Niewątpliwą ich zaletą jest łatwość ich zawarcia (tym większa im pośrednik bardziej elastyczny w sprawie swojego wynagrodzenia). Należy jednak pamiętać, że tak jak łatwo jest zawrzeć taką umowę, tak samo łatwo jest ją obejść. Ponadto najczęściej konieczność ekonomiczna spowodowana niską prowizją zmusza pośrednika do uzyskania wynagrodzenia także od nabywcy nieruchomości. Wtedy, jeśli dojdzie do sporu o wynagrodzenie, pośrednik często ma przed sobą nie jednego, lecz dwóch solidarnych przeciwników.

Umowy z wyłącznością zezwalające Pośrednikowi na reprezentowanie dwóch stron transakcji.
Jej zawarcie wymaga nieco wysiłku, by pokonać „naturalny” opór klienta przed wyłącznością. Jednak jeśli umowa zostanie zwarta prawidłowo, cena nieruchomości będzie właściwa, a termin wyłączności będzie adekwatny do płynności danego segmentu rynku, to za ten wysiłek czeka pośrednika nagroda w postaci pewności uzyskania przychodu od jednej ze stron transakcji. Niestety nadal ekonomia zmusza do poszukiwania przychodu również od nabywcy 🙁

Umowy z wyłącznością i pobieraniem wynagrodzenia tylko od jednej ze stron transakcji.
Troszkę trzeba się napracować nad zawarciem takiej umowy. Nie dość, że należy przełamać opór przed wyłącznością, to jeszcze należy wytłumaczyć sprzedającemu, czemu opłaca mu się zapłacić wynagrodzenie dwukrotnie większe, niż bierze konkurencja. Nagrodą za poprawne zawarcie takiej umowy jest pewność uzyskania przychodu za wykonaną pracę.

Powrót do:Kurs profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami (szkolenie online) > Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami