Opublikowano

2019 – jaki będzie dla pośredników i rynku nieruchomości – darmowy podcast

Nikt z nas nie ma szklanej kuli i nikt nie wróży z fusów.  jakie będą ceny nieruchomości 2019? Czy można przewidzieć co będzie? raczej nie, ale… można prognozować.

Zdania ekspertów są podzielone i zanosi się „ciekawy rok”.  Tomasz Lebiedź w rozmowach z Tomaszem Kotrasińskim (rzeczoznawca i analitykiem), Elżbietą Trawińską (prezesem Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Pomorza i Kujaw), Wojciechem Kosińskim (twórcą portalu nieruchomościowego szybko.pl) stara się postawić prognozę i wskazać nadzieje oraz zagrożenia dla rynku nieruchomości 2019.

Polecamy zobaczyć poprzedni odcinek, w którym przedstawiona jest sytuacja na rynku nieruchomości 2018 (warto, bo 2019 to przecież kontynuacja 2018)

Uwaga: proszę pamiętać, że wszelki analizy mają opóźnienie, czasami kilkumiesięczne, w stosunku do tego co „dziś” dzieje się na rynku nieruchomości. Jest tak dlatego, że badania opieranie na aktach notarialnych umów sprzedaży, lub na umowach kredytowych opierają się na źródle danych opóźnionym w stosunku do momentu faktycznego zawarcia transakcji, czyli dnia w którym strony uzgodniły cenę i inne warunki. Dodatkową składową opóźnienia jest czas upływający od sporządzenia aktu notarialnego do chwili, gdy te dane stają się dostępne dla analityka. A trzeba też pamiętać o czasie, który upływa zanim o wynikach pracy analityków dowiedzą się: najpierw dziennikarze, a potem opinia publiczna. Z powodu tego opóźnienia, bieżąca ocena sytuacji na dynamicznie zmieniającym się rynku ogłaszana w mediach może być inna w oczach analityka, a inna w oczach pośrednika, który w swej pracy stale asystuje przy „narodzinach trendu”, czyli chwili gdy strony uzgadniają cenę ?

2019 – jaki będzie dla pośredników i rynku nieruchomości – darmowy podcast
Nieruchomości

 
 
00:00 / 8:15
 
1X