Informacja ogólna o kursach i „licencjach”
Od lat prowadzimy kursy i szkolenia dla osób związanych lub wchodzących w branżę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i jesteśmy jedną z największych (jeśli nie największą) firmą na tym rynku pod względem zrealizowanych „osobo/szkoleń”. Zajęcia prowadzimy w formie szkoleń stacjonarnych otwartych, szkoleń na zamówienie, oraz szkoleń e-learningowych.
W czasach przed deregulacją szkolenia wchodzące w skład kursu na pośrednika w obrocie nieruchomościami były wpisane na listę szkoleń obowiązkowych prowadzoną przez ministra właściwego dla spraw mieszkalnictwa. Po wprowadzeniu deregulacji (1 stycznia 2014) zniknęły obowiązkowe, państwowe licencje na prowadzenie pośrednictwa w o obrocie nieruchomościami, a wraz z nimi zniknęła wspomniana wcześniej ministerialna lista szkoleń.
Ustawa deregulacyjna sprawiła, że od 1 stycznia 2014
Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nie istnieje!
Wraz ze zniesieniem licencji, ustawa deregulacyjna zlikwidowała kontrolowany przez państwo system kształcenia umożliwiający zdobycie wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, a dawne licencje państwowe nabrały znaczenia historycznego dyplomu.
Nasze kursy dla pośredników w obrocie nieruchomościami oparliśmy na założeniach programowych studiów podyplomowych oraz szkoleń ze wspomnianej wcześniej listy ministerialnej. Obejmują one tematy związane z prawem, podatkami, organizacją pracy i psychologią obsługi klientów w agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Uwaga: nie daj się zwieść mylącej reklamie, jeśli dziś, gdziekolwiek znajdziesz informację o wydawaniu tzw. „licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami„, ponieważ te dokumenty nie mają żadnej mocy prawnej i nie dają żadnych uprawnień.
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami:
Art. 179a. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
To znaczy, że pośrednikiem mogą być między innymi:
- spółka akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub
- osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą określoną w art. 179b wyżej wspomnianej ustawy.
Wszystko, co należy spełnić, aby pracować jako pośrednik nieruchomości, to:
- być legalnie zarejestrowanym przedsiębiorcą,
- zawierać umowy o pośrednictwo w wymaganej formie oraz
- posiadać określone ustawą ubezpieczenie.
Nie potrzeba żadnych zezwoleń („licencji”), aby wykonywać pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
Nie musisz nam wierzyć na słowo 😉 . Po prostu przeczytaj ustawę regulującą wykonywanie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i sprawdź, czy napisaliśmy prawdę ? (to ustawa o gospodarce nieruchomościami – art 179a i kilka następnych – aktualną wersję znajdziesz w serwisie http://isap.sejm.gov.pl/)
Przy okazji:
Zgodnie z definicją słownikową licencja to: „urzędowe zezwolenie na wykonywanie jakiegoś zawodu lub na produkowanie opatentowanego przez kogoś wyrobu albo na korzystanie z czyjegoś dzieła chronionego prawem autorskim”. Zatem – jakie „urzędowe zezwolenie” wydaje ktoś rozdający dziś coś, co samozwańczo określa terminem: „licencja na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”? Czy naprawdę „to coś” daje posiadaczowi jakiekolwiek legalne uprawnienia ? Pomyśl 😉