Aż 82% Mniej Transakcji! Co to znaczy?
Czy jest powód do obaw o rynek mieszkań?
Raport PKO BP wskazuje na ponad 80% spadek transakcji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w czwartym kwartale 2024 w stosunku do 4 kwartału 2023. Czy te dane świadczą o załamaniu się rynku mieszkań?
Tomasz Lebiedź przedstawia dane Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Głównego Urzędu Statystycznego i innych instytucji o sytuacji polskim rynku mieszkań i wyjaśnia w jakim stopniu dane te mogą wpłynąć na zmianę trendu cen mieszkań.
Co dzieje się na rynku mieszkań i w gospodarce?
Szczegółowe omówienie tego co wynika z poniższych danych znajdziesz w filmie. W naszej poprzedniej audycji znajdziesz dodatkowe informacje o sytuacji na budowach mieszkań.
Z raportu PKO BP:
Mniejszy popyt przy słabo elastycznych cenach powodował dalsze ograniczenie transakcji. W 4q24 liczba transakcji dotyczących zakupu nieruchomości (dane CBN) spadła o -63% r/r (vs -55% r/r w 3q24). Silniej spadła liczba transakcji na rynku pierwotnym (-82% r/r) niż wtórnym (-20% r/r). Dla poziomu wskaźnika istotny jest też efekt wysokiej bazy z 4q23 (BK2%).
Dane Ministerstwa Sprawiedliwości o liczbie aktów notarialnych.
Analizując wykres pamiętaj, że:
- jeden akt notarialny może dokumentować sprzedaż kilku nieruchomości
- na rynku pierwotnym sprzedaż nieruchomości może być poprzedzona umową deweloperską dotyczącą tej samej nieruchomości (szczegółowe wyjaśnienie w filmie).
Dalszą część artykułu znajdziesz pod opisem szkoleń (sprawdź PROMOCJE)

Kurs pośrednika nieruchomości – rozszerzony (online)

Telemarketing dla pośredników nieruchomości – kurs online

Pakiet kursów o obrocie działkami budowlanymi – online
Wzrost liczby umów o dożywocie
Poniższy wykres wskazuje na systematyczny wzrost liczby umów zbycie nieruchomości w zamian za dożywocie. Umowy o dożywocie (nieruchomości nierolne) stanowią specyficzny segment rynku. Ich liczba jest niewielka na tle np. sprzedaży mieszkań, ale zwraca uwagę systematyczny wzrost w ostatnich dwóch dekadach. Na przełomie wieków zawierano tylko ok. 1000 takich umów rocznie, natomiast od 2010 r. trend się nasilił – w 2015 było to już ok. 8 tys., 2018: ~9,9 tys., 2020: ~11 tys., a 2021: ~11,5 tys.. Co interesujące, w 2022 nastąpił skok do ~14,1 tys. umów dożywocia, a w 2023 kolejny wzrost do rekordowych ~15,5 tys.. Można to tłumaczyć starzeniem się społeczeństwa oraz trudną sytuacją ekonomiczną seniorów w dobie wysokiej inflacji – więcej osób decyduje się przekazać swoją nieruchomość w zamian za dożywotnią rentę/opiekę. Mimo wszystko, ten segment pozostaje marginalny wobec ogółu rynku (stanowi poniżej 5% transakcji), ale jego rosnąca popularność jest trendem społecznym wartym odnotowania.
Jeżeli interesujesz się problemem przekazania mieszkania w zamian za dożywocie zobacz również te audycje:
Jeśli chcesz na bieżąco śledzić rynek nieruchomości, to zapisz się do naszego newslettera.
Newsletter: Nowości z rynku nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe:
Zarobki i inflacja
Relacja płac do inflacji w ciągu ostatnich trzech lat przeszła od bardzo korzystnej (2020–21), przez skrajnie niekorzystną (2022 – gwałtowny spadek siły nabywczej), do stopniowej normalizacji (2023–24 – powolny wzrost siły nabywczej). Dla dostępności mieszkań oznacza to, że 2022 był najtrudniejszym rokiem dla kupujących – wysokie ceny mieszkań i wysokie koszty kredytu przy niskich realnych dochodach mocno ograniczyły zdolność zakupu. Od 2023 jest nieco łatwiej: rosnące płace, niższa inflacja i pierwsze obniżki stóp poprawiają wskaźniki dostępności.
Coś dla Patronów:
Tu znajdziesz specjalne treści przeznaczone tylko dla Patronów.