Nieruchomości i warunki życia Polska na tle EU
Jak drogie w stosunku do zarobków jest mieszkanie w Polsce
Wielu znajomych cudzoziemców mówi, że cechą Polaków jest ciągłe narzekanie. Sprawdźmy więc, czy patrząc na Unię Europejską, powinniśmy narzekać na nasze warunki mieszkaniowe i na koszty mieszkania.
Uwaga: w tekście zamieściliśmy miniatury wykresów, kliknij aby zobaczyć pełen rozmiar.
Poznaj dane prezentowane przez Eurostat
Jak drogie w stosunku do rozporządzalnych przychodów jest mieszkanie dla właściciela dla najemcy mieszkania.
Przy okazji dowiesz się jaki odsetek mieszkań w danym kraju w zasadzie nie nadaje się do mieszkania i jak duże są zaległości w spłatach swoich zobowiązań wśród mieszkańców Unii Europejskiej.
Nadmierne wydatki na mieszkanie
"Housing cost overburden rate" to wskaźnik używany w badaniach społeczno-ekonomicznych do mierzenia poziomu obciążenia kosztami mieszkalnictwa.
Określa się go jako odsetek populacji, której wydatki na mieszkanie przekraczają 40% ich dostępnych dochodów. Celem tego wskaźnika jest identyfikacja gospodarstw domowych, które mogą mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniego standardu życia ze względu na wysokie koszty mieszkalnictwa.
Wskaźnik ten może być analizowany pod kątem różnych kategorii, takich jak wiek, płeć i status ubóstwa, aby zrozumieć, jak obciążenie kosztami mieszkalnictwa różni się w różnych grupach społecznych. Na przykład:
- Wiek: Analiza według grup wiekowych może pokazać, jak obciążenie kosztami mieszkalnictwa wpływa na młodsze w porównaniu do starszych gospodarstw domowych.
- Płeć: Analiza według płci może ujawnić różnice w obciążeniu kosztami mieszkalnictwa między mężczyznami a kobietami, co może wynikać z różnic w zarobkach i innych czynnikach społeczno-ekonomicznych.
- Status ubóstwa: Analiza według statusu ubóstwa może pokazać, jak wysokie koszty mieszkania wpływają na gospodarstwa domowe o różnych dochodach, od najbiedniejszych po najbogatsze.
Pamiętaj, że interpretacja tych danych zależy od kontekstu, w którym są one używane, i może różnić się w zależności od kraju, regionu i specyfiki lokalnego rynku nieruchomości.
W Polsce widać trend spadkowy w kategorii osób, których wydatki na mieszkanie przekraczają 40% przychodu.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod opisem kursów.
Procedura podziału działek budowlanych – kurs online
Rozszerzony kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami (kurs online)
Umowy z deweloperami, kupowanie na rynku pierwotnym – kurs online
Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – kurs online
Jaką część swojego dochodu wydajemy na mieszkanie w zależności od formy posiadania tego mieszkania
"Distribution of population by housing cost burden and tenure status" to sposób przedstawienia danych, który pozwala na analizę i porównanie, jak różne grupy populacji są obciążone kosztami mieszkaniowymi i jak to wpływa na ich status posiadania nieruchomości.
- Statystyka "Housing cost burden over 40% of disposable household income" odnosi się do procenta gospodarstw domowych, które wydają ponad 40% swojego dyspozycyjnego dochodu na koszty związane z mieszkaniem. Dyspozycyjny dochód to suma pieniędzy, którą gospodarstwo domowe ma do dyspozycji po opłaceniu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
Koszty mieszkaniowe obejmują wydatki na czynsz lub spłatę kredytu hipotecznego, opłaty za media (prąd, gaz, woda), opłaty za śmieci, opłaty za internet, TV, telefon, utrzymanie nieruchomości, naprawy, remonty itp.
Newsletter: Nowości z rynku nieruchomości
Gdy koszty te przekraczają 40% dyspozycyjnego dochodu, mówi się, że gospodarstwo domowe jest obciążone kosztami mieszkaniowymi. Może to oznaczać, że te gospodarstwa domowe mogą mieć trudności z pokryciem innych podstawowych wydatków, takich jak żywność, opieka zdrowotna, edukacja, transport, odzież, rekreacja itp. Jest to istotne z punktu widzenia polityki społecznej i gospodarczej, ponieważ pokazuje, jak wielu ludzi może żyć w warunkach finansowego napięcia lub niewystarczającej jakości życia z powodu wysokich kosztów mieszkaniowych.
- "Tenure status" odnosi się do tego, czy gospodarstwo domowe posiada, czy wynajmuje swoje mieszkanie.
Dane na temat rozkładu populacji według obciążenia kosztami mieszkaniowymi (ponad 40% przychodu) i statusu posiadania nieruchomości mogą pomóc zrozumieć, jak różne grupy są obciążone kosztami mieszkaniowymi i jak to wpływa na ich decyzje dotyczące posiadania nieruchomości. Na przykład, dane te mogą ujawnić, czy obciążenie kosztami mieszkaniowymi jest wyższe wśród osób wynajmujących nieruchomości w porównaniu do osób je posiadających, czy vice versa. Mogą one również pokazać, jak obciążenie kosztami mieszkaniowymi rozkłada się wśród różnych grup dochodowych, grup wiekowych, grup etnicznych itp.
Analizując takie dane, badacze i decydenci mogą lepiej zrozumieć i reagować na problemy związane z dostępnością i przystępnością cenową mieszkań.
Dane te przedstawiamy w zależności od tego, czy ktoś jest właścicielem mieszkania lub, czy jest właścicielem mieszkania ale spłaca kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania, lub czy jest najemcą tego mieszkania na wolnym rynku.
Przeciążeni kosztami mieszkania właściciele bez kredytu
Przeciążeni kosztami mieszkania właściciele z kredytem
Przeciążeni kosztami mieszkania najemcy mieszkań na zasadach rynkowych
Odsetek ludności mieszkającej w złych warunkach mieszkaniowych
Statystyka "Total population living in a dwelling with a leaking roof, damp walls, floors or foundation, or rot in window frames or floor - EU-SILC survey" odnosi się do całkowitej liczby osób mieszkańców Unii Europejskiej, którzy mieszkają w warunkach, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie i jakość życia. Te warunki obejmują:
- Przeciekający dach: to może prowadzić do powstawania pleśni i wilgoci w domu, co z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy z układem oddechowym.
- Wilgotne ściany, podłogi lub fundamenty: podobnie jak przeciekający dach, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z pleśnią i wilgocią. Mogą również powodować uszkodzenia strukturalne budynku.
- Zgnilizna w ramach okiennych lub podłodze: to może również prowadzić do problemów zdrowotnych, a także do problemów bezpieczeństwa związanych z uszkodzeniem strukturalnym budynku.
Ta statystyka jest istotna, ponieważ pokazuje, w jakim stopniu mieszkańcy UE są narażeni na złe warunki mieszkaniowe. Może to mieć wpływ na zdrowie publiczne, jakość życia, a także na szersze kwestie społeczne i ekonomiczne. Na przykład, wysoki odsetek osób mieszkających w złych warunkach mieszkaniowych może wskazywać na brak dostępnych, przystępnych cenowo i odpowiednich jakościowo mieszkań. Może to również wskazywać na nierówności społeczne i ekonomiczne, gdyż osoby o niższych dochodach są częściej narażone na złe warunki mieszkaniowe.
Niestety Eurostat nie prezentuje wykresu z nowszymi danymi niż 2020 rok, ale nie należy sądzić, aby pozycja Polski jakoś znacząco się pogorszyło a w tej statystyce.
Odsetek gospodarstw mających problem ze spłatą zobowiązań
Dane statystyczne związane z "Arrears (mortgage or rent, utility bills or hire purchase) from 2003 onwards - EU-SILC survey" są związane z badaniem przeprowadzanym przez Europejski Dochodowy Sondaż Społeczny (EU-SILC), który monitoruje i zbiera dane na temat dochodów i warunków życia w krajach Unii Europejskiej.
"Arrears" odnosi się do zaległości w płatnościach, które mogą obejmować:
- Zaległości w płatnościach hipotecznych lub czynszu: odnosi się do sytuacji, w której osoba lub gospodarstwo domowe nie może na czas opłacić swojego czynszu lub spłat hipotecznych.
- Zaległości w płatnościach za rachunki za usługi komunalne: odnosi się do sytuacji, gdy osoba lub gospodarstwo domowe nie może na czas opłacić rachunków za usługi komunalne, takie jak energia elektryczna, gaz, woda itp.
- Zaległości w płatnościach na rzecz sprzedaży ratalnej: odnosi się do sytuacji, gdy osoba lub gospodarstwo domowe nie jest w stanie na czas spłacać zobowiązań z tytułu sprzedaży ratalnej, na przykład za samochód, sprzęt gospodarstwa domowego itp.
Dane te są istotne, ponieważ dają obraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych w poszczególnych krajach UE. Mogą świadczyć o poziomie ubóstwa, nierówności dochodów lub problemach z płynnością finansową. Wysoki poziom zaległości w płatnościach może wskazywać na problemy ekonomiczne na szerszą skalę, takie jak wysokie bezrobocie, niskie płace lub brak stabilności ekonomicznej.
Warto zauważyć, że w Polsce mamy do czynienia z trendem polegającym na spadku problemów ze spłatą swoich zobowiązań