Czy warto sprzedać mieszkanie za rentę.
Jak wziąć pieniądze za własne mieszkanie i móc w nim mieszkać
W tej audycji dowiesz się wiele o szybko rosnącym nowym segmencie rynku nieruchomości. Przy okazji poznasz istotne różnice pomiędzy:
- Rentą dożywotnią,
- Dożywociem
- Odwróconą hipoteką
Hanna Milewska-Wilk, Katarzyna Brzeska-Miksa i Tomasz Lebiedź wyjaśniają potencjał, możliwości oraz zawiłości rynku dożywocia i rent dożywotnich. Przy okazji dowiesz się, że renta dożywotnia to nie jest to samo co dożywocie.
Jak odmrozić zamrożony w murach majątek
Zapraszamy do obejrzenia fascynującego filmu, który porusza najważniejsze kwestie związane z rentą dożywotnią i sprzedażą mieszkań w zamian za dożywocie.
W filmie omówione zostaną między innymi:
- Różnice między instrumentami finansowymi: Dowiedz się, czym różni się odwrócona hipoteka od dożywocia i renty dożywotniej. Film przybliży podstawowe różnice oraz zanalizuje, czy dawanie renty dożywotniej może być opłacalne.
- Braki w legislacji i potrzeba nowych regulacji: Film ujawnia zaniechania ustawodawcy oraz poddaje dyskusji potrzebę wprowadzenia nowej ustawy dotyczącej sprzedaży mieszkań w zamian za rentę dożywotnią. Zostanie również poruszony apel o jaśniejsze informowanie osób zainteresowanych tym instrumentem finansowym.
- Ryzyka związane z rentą dożywotnią: Poznaj potencjalne ryzyka, takie jak możliwość zaprzestania płacenia renty dożywotniej oraz skutki niewypłacalności podmiotu płacącego rentę. Film odpowiada na pytanie, co stanie się z mieszkaniem w takich sytuacjach.
- Problemy rewaloryzacji i płatności czynszu: Film porusza kwestie związane z waloryzacją renty dożywotniej, trudności w rewaloryzacji jej wysokości oraz kto ponosi koszty czynszu za mieszkanie przyjęte za rentę dożywotnią. Zostaną również omówione kwestie związane z rentą w przypadku śmierci współmałżonka lub rozwodu.
- Zróżnicowanie podmiotów i skala rynku: Analiza różnorodności podmiotów oferujących rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie oraz rosnąca liczba umów tego typu. Film przedstawi motywy osób decydujących się na przekazanie mieszkania w zamian za rentę dożywotnią oraz możliwości uzyskania renty za różne formy własności mieszkania, w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Poznaj opinię osób przecinek, które spotykają się z tym zjawiskiem w swojej codziennej praktyce zawodowej.
Dalszą część artykułu znajdziesz pod opisem szkoleń
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości – kurs online
Jak ustalić warunki sprzedaży nieruchomości. Umowa przedwstępna – kurs online
Prawo w obrocie nieruchomościami – kurs online
Błędne przekonania o zainteresowaniu rentą dożywotnią
W wielu mediach powtarzany jest jak mantra temat małego zainteresowania Polaków przekazywaniem swoich mieszkań w zamian za rentę dożywotnią, dożywocie lub odwróconą hipotekę. Tymczasem nie jest to prawda. Wystarczy spojrzeć na tempo wzrostu liczby zawieranych umów o dożywocie. Pamiętaj też, że dożywocie to nie jest to samo co renta dożywotnia, a poniższy wykres pokazuje tylko Umowy dotyczące dożywocia, czyli tak naprawdę liczba nieruchomości przekazywanych na powyższych zasadach jest jeszcze większa. Szczegółowe omówienie tego problemu znajdziesz w filmie.
Jeśli chcesz na bieżąco śledzić rynek nieruchomości, to zapisz się do naszego newslettera, a pod formularzem rejestracyjnym znajdziesz kilka wybranych wykresów, z tych które są użyte w audycji.
Newsletter: Nowości z rynku nieruchomości
Na poniższym wykresie zobaczysz liczbę aktów notarialnych dokumentujących wolnorynkowy obrót różnego rodzaju nieruchomościami. Jak łatwo zauważyć te liczby mogą być większe niż liczba aktów dokumentujących dożywocie, ale Porównaj te wykresy oceniając również procentowy przyrost w czasie poszczególnych rodzajów umów.
Na obu powyższych wykresach nie są przedstawione te same przedziały czasu, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości kilkukrotnie zmieniało sposób raportowania liczby aktów notarialnych dotyczących sprzedaży poszczególnych rodzajów nieruchomości.
DYSKUSJE:
Jeśli lubisz słuchać podcastów, to już teraz zobaczysz ten odcinek na Spotify: